Rodzaje szkiełek

Pokrótce postaram się opisać dość popularny temat dotyczący rodzajów szkiełek stosowanych w zegarkach naręcznych i kieszonkowych.

 • Szkła hesalitowe – popularnie zwane ‚plastikowymi’, wykonane z oczyszczonego i utwardzonego Polipropylenu. Oferują najniższą odporność na zarysowania w 10 stopniowej skali twardości Mohsa uzyskują wartość 1 (czyli jedną z najniższych). W praktyce okazuje się, że potrzeba bardzo niewiele czasowo by na szkle hesalitowym pojawiło się mnóstwo rys. Zaletą szkła z tworzywa sztucznego jest możliwość jego polerowania oraz niski koszt wytworzenia, a co za tym idzie, zakupu.
  Swatch stosuje szkła hesalitowe w większości swoich modeli, można je także spotkać w modelach z wyższej półki cenowej – kieszonkowych i klasycznych (z wypukłym szkłem) zegarkach Tissot oraz Longines. Zegarek ze szkłem hesalitowym cechuje się także zwykle najniższym stopniem wodoszczelności (3 atmosfery).
 • Szkła mineralne – wykonane na bazie krzemu oferują twardość na poziomie 4 (w wersji standardowej) do 5 (w wersji utwardzonej) w skali Mohsa. W praktyce dużo bardziej odporne na delikatne przerysowania niż szkła hesalitowe. Stosowane praktycznie przez wszystkich producentów do półki ‚średniej-wyższej’ włącznie – ale tylko w niektórych modelach.
 • Szkła szafirowe – materiał wytwarzany na bazie tlenku aluminium jest nawet do siedmiu razy twardszy od stali szlachetnej – twardość w skali Mohsa od 7 do 9. Kupno zegarka z szafirowym szkiełkiem praktycznie uwalnia nas od konieczności martwienia się o rysy na szkle – dużo szybciej pojawią się one na kopercie (o ile nie jest tytanowa), czy bransolecie.
  Wyższe koszty wytworzenia i obróki powodują, iż szkło szafirowe jest stosowane w zegarkach od półki średniej w górę – praktycznie wszystkie modele Certiny mają szkła szafirowe, podobnie jak nowe  modele Tissot.
  Ciekawe, że nawet Swatch zastosował szkła szafirowe w modelach z nowej serii Irony Chrono Automatic.

8 myśli na temat “Rodzaje szkiełek”

 1. Bardzo dobry , jasny , przejrzysty i czytelny , napisany ludzkim językiem opis szkieł do zegarka. Uważam że wszystkie niejasności szkieł zegarkowych zostały tu omówione . Chciałbym aby wszyscy tak pisali . Dziękuję autorowi.

 2. Ta zgadzam sie z przedmowca. A czy szkielko mineralne utwardzone mozna polerowac jak pojawia sie malutenkie ryski? I czy moze oslabic szkielko taka polerka?

 3. Zastanawiam sie nad kupnem zegarka i nie wiem jaka marke wybrac. Myslalem o Timex, Adriatica, Casio w cenie do 500zl. Czy ktos moglby mi doradzic???

 4. Witam. posiadam orienta z krysztalowym szklem. moze ktos napisac co to za szklo i jaka jest jego twardosc?

 5. Dzięki tobie nie kupiłem ciekawego zegarka. Szukam produktów z odpornym szkiełkiem, a to Hesalitowe mnie zaciekawiło bo go nie znałem. Dobrze, że się tu dowiedziałem co to jest bo bym utopił 1500 zł w dosyć ciekawy zegarek Junkersa:) Zostaje więc szukać szafirowego.

 6. Hesalit nie jest aż taki zły, część producentów używa go w modelach, które nawiązują do ich dziedzictwa – jak np. Longines w kolekcji Heritage, gdzie mamy model ze szkiełkiem plastikowym za ponad 5 tys. zł :)

Dodaj komentarz